Vidurių užkietėjimas – obstipacija

Vidurių užkietėjimas - obstipacija

Vidurių užkietėjimas (obstipacija) – tai tuštinimosi sutrikimas, kurio metu retai, skausmingai tuštinamasi kietos konsistencijos išmatomis (rečiau kaip tris kartus per savaitę). Tai ne tik tuštinimosi dažnio pasikeitimas, bet ir diskomforto jausmas dėl pilvo pūtimo ir skausmų, bei reikalaujantis pastangų procesas, pasišalinant išmatoms stanginantis.

Vidurių užkietėjimu skundžiasi apie 10% Vakarų Europos ir JAV šalių gyventojų. Dažniau būdinga moterims negu vyrams, vaikams nei suaugusiems. Dar dažniau vargina pagyvenusius žmones (apie 25% virš 65 metų amžiaus).

Šią problemą dažniausiai įtakoja nesveikas gyvenimo būdas: mažai skaidulų turintis maistas, skysčių trūkumas, nereguliari ir nevisavertė mityba, nejudrumas. Gali išsivystyti dėl tuštinimosi atidėliojimo, tualeto baimės (ypač vaikams), kuomet norima tuštintis. Tuštinimosi pobūdį gali lemti ir stresinės situacijos, kelionės. Retesne priežastimi tampa žarnyno ir išangės ligos (įtrūkimas, hemorojus, uždegimas), nėštumas, endokrininės ligos (skydliaukės problemos), elektrolitų pusiausvyros sutrikimas (trūksta kalio, per daug kalcio), nervų sistemos ligos (Parkinsono liga, insultas, stuburo smegenų pažeidimas), psichikos sutrikimai (depresija, bulimija), vartojami vaistai (geležies preparatai, nošpa, vaistai nuo uždegimo, šlapimą varantys). Rimta, bet reta priežastimi vyresniems žmonėms gali būti žarnyno vėžys.

Nustatant ligos diagnozę, gydytojui svarbu išsiaiškinti, kaip prasidėjo užkietėjimas, kiek ilgai jis jau trunka, kokie yra kiti lydintys nusiskundimai, vartojami vaistai, ligos, buvusios operacijos. Svarbu išsamiai išsiaiškinti pačio tuštinimosi procesą, išmatų pobūdį. Labai aktuali yra sergančiojo mitybos ir gyvenimo būdo analizė. Apžiūrima tarpvietė, išangė, čiuopiamas pilvas. Dažniausiai jokių sudėtingesnių tyrimų neprireikia. Atliekamas bedras kraujo tyrimas, tiriamas gliukozės ir elektrolitų (kalio, kalcio, magnio) kiekis kraujyje, skydliaukės hormonai. Gali būti atliekamas išmatų tyrimas dėl galimo slapto kraujo jose, pilvo organų (kepenų, kasos, tulžies pūslės) echoskopija, pilvo rentgeninis tyrimas.

Vyresniems nei 50 metų žmonėms, įtariant žarnyno vėžį, kai vidurių užkietėjimas palaipsniui sunkėja, atsiranda kraujo išmatose, krenta svoris, blogėja apetitas, pradedama karščiuoti, išsivysto mažakraujystė arba giminių tarpe yra sergančių storosios žarnos vėžiu, rekomenduojami sudėtingesni žarnyno tyrimai – kolonoskopija. Tai žarnyno ištyrimas lanksčiu, plonu vamzdeliu su lempute, įvedant per tiesiąją žarną ir apžiūrint žarnyną iš vidaus. Egzistuoja ir sudėtingesnių žarnyno funkcijos tyrimų (spaudimo išangės srityje matavimas, bario klizma), tačiau jie taikomi rečiau. Moteris rekomenduojama nukreipti ginekologinei apžiūrai, nes vidurių užkietėjimo priežastimi gali būti ir pakitusi gimdos bei makšties padėtis.

Ką valgyti? Dieta?

Gydant šį sveikatos sutrikimą, neretai būklę palengvinti padeda fiziniai pratimai. Jei žmogui būtinas lovos režimas dėl tam tikros ligos, tuomet atsižvelgiant į fizines galimybes, gulint reiktų periodiškai keisti padėtį, kilnoti kojas, daryti pilvo raumenų įtempimo pratimus. Skundų turinčiam žmogui būtini skysčiai (iki 2 litrų per parą), mineralinis vanduo, vynuogių, kriaušių, vyšnių, slyvų ar rabarbarų sultys.

Rekomenduojama reguliariai po valgio nueiti į tualetą (ypač ryte, po pusryčių), gausiau valgyti vaisių ir daržovių, skaidulų turinčio maisto (duona su grūdais ar sėlenom, grikiai, avižų dribsniai, kviečiai). Augalinių skaidulų galima gauti, vartojant ir jų turinčius maisto papildus. Vaistinėse yra nemažai laisvinamųjų vaistų (žvakutės, tabletės, skystos formos), tačiau dėl jų vartojimo būtinybės turėtų nuspręsti jūsų šeimos gydytojas. Jeigu nusprendžiama gydyti vaistais, paprastai prieš tai rekomenduotina išvalyti žarnyną nuo jau jame susikaupusių išmatų (klizmos, mikroklizmos namų sąlygomis), o vėliau taikyti medikamentus, saugančius nuo galimo vidurių užkietėjimo. Retai prireikia chirurginių priemonių, norint pašalinti užkietėjimo priežastį (žarnyno, išangės ar ginekologinės operacijos).

Ką daryti? Kur kreiptis?

Sunerimti ir kreiptis į gydytoją reiktų tuomet, jei atsirado staigus negalėjimas pasituštinti kartu su pilvo diegliais, nepasišalinant dujoms, arba pasirodė kraujas išmatose, išmatos plonos, pieštuko formos, vargina išangės skausmai, krenta svoris. Taip pat jeigu kūdikis, kuris nemaitinamas motinos pienu, nesituštino tris paras ir yra dirglus ar vemia.

Šeimos gydytoja Dr. Skaidrė Paulauskienė

Kaip vertintumėte šį straipsnį?

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Įvertinimų dar nėra. Būkite pirmas!

Susiję Įrašai

Sveikata
Taip Pat Skaitykite