Mokslininkai, vertindami žindymo paplitimą, naudojo skirtingas sąvokas. Dėl to gautus rezultatus sunku lyginti vienareikšmiškai. Nuo 1991 metų paplito PSO (Pasaulio sveikatos organizacija, kurios rekomendacijomis vadovaujasi sveikatos sistema. Ši organizacija kaupia epidemiologinius, mokslinius duomenis ir jais remiantis formuluoja įvairias sveikatos rekomendacijas, stengiantis jas adaptuoti viso pasaulio tautoms, nepažeidžiant jų kultūrinių ir kt. ypatumų) pasiūlyti terminai ir apibrėžimai. Šiuo metu labiausiai paplitęs pasaulyje terminas nusakyti žindymo paplitimą: išskirtinis žindymas.
Rekomenduojama išskirtinio žindymo trukmė – šeši mėnesiai. Tyrimais įrodyta, jog iki šešių mėn. motinos pienas visiškai patenkina visus mitybinius kūdikio poreikius (PSO rekomendacijos, Ženeva, 2001 03 28 – 30). 1995 m. duomenimis Jungtinėje Karalystėje iki 6 mėn. buvo žindomi 21 proc. kūdikių, kai tuo tarpu Norvegijoje 75 proc. Jungtinėje karalystėje tik 68 proc. motinų inicijavo žindymą, o Norvegijoje – 98 proc. PSO teigimu tik 1-3 proc. pasaulio motinų negali išmaitinti savo palikuonių krūties pienu dėl rimtų fiziologinių priežasčių. Afrikos (Etiopija, Zambija ir kt.) bei Azijos šalyse žindymas iki šešių mėnesių yra šimtaprocentinis. Ten iki dviejų metų žindoma apie 20 – 30 proc. vaikų.
Respublikinio mitybos centro prie Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvoje 1993 m.žindė 11 proc. motinų, 1999 – iki 6 mėn. tik 22 proc. motinų, o per šešis intensyvaus žindymo skatinimo ir propagavimo pakilo vos iki 30,5 proc. , kai tuo tarpu Švedijoje iki 6 mėnesių žindoma 70-80 proc. kūdikių. Beje Šioje šalyje vieni iš pačių geriausių kūdikių mirtingumo ir sergamumo rodiklių, o ir vaikų gimstamumas išlieka didesnis nei Lietuvoje. Čia kalbama apie bent kartą per parą žindomą kūdikį, o išimtinis žindymas reiškia, jog kūdikis iki 6 mėn. neturėtų gauti jokių arbatėlių, kas taip populiarų močiučių, auginusių sovietinių taisyklių principu dabartines mamas, rekomendacijose ar košelių, ar pagremžtų obuoliukų ar dar ko nors, išskyrus vaistus ir vitaminus. Tokią statistiką surinkti pasirodė ypač sunku, nes ne tik tėvai, bet ir medikai nežino, kas yra išimtinis žindymas. 1999 m. Lietuvoje atlikta tyrimas parodė, jog išimtinai iki 6 mėn. buvo žindyti tik 6,6 proc. kūdikių.
Pasaulyje, susirūpinus vaikų sveikata, atlikus gausybę epidemiologinių tyrimų, pastebėtas aiškus ryšys tarp žindymo paplitimo, jo trukmės ir vaikų sergamumo bei mirtingumo. Todėl PSO ir UNICEF jungtiniame suvažiavime 1990 m. paskelbė Innocenti deklaraciją dėl žindymo apsaugojimo, plitimo ir palaikymo pasaulyje (Florence, Italy, on 30 July – 1 August, 1990). 1992 m. paskelbta Palankios Naujagimiui Ligoninės Iniciatyva, kaip viena iš būdų skatinti ir apsaugoti žindymą pradinėje laktacijos stadijoje. Šios iniciatyvos pagalba bandoma suderinti medikų veiksmus su laktacijos fiziologija. Ši iniciatyva remiasi dešimčia žingsnelių, laiduojančių gerą žindymo pradžią:
1) sudaryti raštišką žindymo krūtimi politiką ir ją reguliariai skelbti visam sveikatos priežiūros personalui;
2) suteikti visam sveikatos priežiūros personalui įgūdžių, reikalingų šiai politikai įgyvendinti;
3) informuoti visas nėščiąsias apie žindymo privalumus ir būdus;
4) padėti motinoms pradėti naujagimį žindyti per pusvalandį po gimdymo;
5) parodyti motinoms, kaip žindyti ir tęsti žindymą, net jei jas reiktų atskirti nuo naujagimių;
6) neduoti naujagimiui jokio kito maisto ar gėrimo, išskyrus motinos pieną, nebent to reiktų dėl medicininių priežasčių;
7) praktikuoti motinos ir naujagimio buvimą kartu ištisą parą;
8) skatinti kūdikį žindyti tiek kiek reikia ir kada jis nori;
9) neduoti dirbtinių spenelio pakaitalų ( čiulptukų ) žindomiems kūdikiams;
10) steigti žindymo krūtimi paramos grupes ir nukreipti į jas iš ligoninės išvykstančias motinas.
Kitas labai svarbus dokumentas, veikiantis politiniame, ekonominiame valstybių gyvenime yra Tarptautinis Motinos Pieno Pakaitalų Rinkodaros Kodeksas.( PSO Pasaulinė sveikatos asamblėja 1981 m. 181 balsų „už“ ir 1 – „prieš“(tai buvo JAV balsas, nes baimintasi, jog tai pakenks biznio interesams) patvirtino Kodeksą). Šiuo dokumentu reguliuojama komercinių motinos pieno pakaitalų gamybos bendrovių veikla. Pasaulio šalių vyriausybės raginamos nuosekliai diegti Kodekso punktus, kaip minimalius reikalavimus, ginančius kūdikių teisę į sveiką mitybą, o tėvų teisę duoti vaikui geriausią maistą kūdikystėje. Esmė šio Kodekso – draudimas reklamuoti motinos pieno pakaitalus (pieno mišinius) žiniasklaidoje, sveikatos priežiūros įstaigose. Prieš šį dokumentą dažnai sukyla visuomenė. O kaip sužinoti apie šį maistą, jei motina neturi pieno. O nuostata labai aiški ir paprasta. Jei motinai atrodo, jog kūdikiui trūksta pieno – derėtų kreiptis pagalbos, patarimo pas medikus ar išmanančius laktacijos principus žmones. 90 proc. pieno pritrūksta dėl nežinojimo, o ne dėl kažkokių organizmo ypatybių. O mišinys, kuris savyje slepia daug užslėpto veikimo “bombų” turėtų būti skiriamas tik šeimos gydytojo, įvertinus motinos gebėjimą maitinti, kūdikio gebėjimą maitintis ir jo sveikatos būklę aplamai. Deja, medikams labai dažnai šioje srityje taip pat pritrūksta kompetencijos ir savo autoritetu, nuleidę neteisingą patarimą ar net įsakymą daryti vienaip ar kitaip, sutrikdo motinos pasitikėjimą savimi, jos gebėjimą išmaitinti savo kūdikį geriausiu maistu – motinos pienu.
Sėkmingam žindymui labai svarbu mamų išankstinė nuostata ir pasiruošimas. Dar besilaukdama mama turėtų įgyti kvalifikuotų žinių ir įgūdžių žindymo klausimais, tai jai suteiktų daugiau motyvacijos ir pasitikėjimo savimi. Tam galėtų pasitarnauti kursai mamoms, nėščiųjų mokykla, tik labai svarbu, kad juos vestų tinkamai pasiruošę ir gerai laktaciją išmanantys specialistai.
Lietuvoje veikia daug tarptautinių organizacijų, kaip UNICEF, PSO, IBFAN vietiniai komitetai, kurie diegia Naujagimiui Palankios Ligoninės Iniciatyvos ir Kodekso reikalavimus. Taip pat mūsų šalyje veikia Kūdikių žindymo rėmimo draugija, leidybos ir informacijos centras Už gyvybę, viešoji įstaiga Pradžių pradžia, Nacionalinė žindymo skatinimo iniciatyvų grupė, Respublikinis mitybos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, besirūpinančios žindymo skatinimu, palaikymu, apsauga.
Dr. Eglė MARKŪNIENĖ
„Sveika pradžia” gydytoja neonatologė, žindymo konsultantė