Mamos pienas – geriausia pradžia

mamos pienas

Jūs sulaukėte pačios didžiausios Kūrėjo dovanos – KŪDIKIO. Pirmas ir svarbiausias kūdikio noras – būti vėl drauge, jausti motinos širdies plakimą ir globą. Kūdikis gimsta šlapias, todėl greitai vėsta. Jį reikia kuo skubiau nusausinti pašildytu vystyklu ar švelniu rankšluosčiu. Geriausiai ir greičiausiai naujagimiai sušyla būdami nuogi ant nuogos motinos krūtinės. Jei naujagimis netrikdomas rutininių ligoninės procedūrų, kaip svėrimas, matavimas, galima gėrėtis, kaip mažasis žmogutis geba pats per dvi valandas susirasti gyvybės šaltininį – krūtį.

Tai labai svarbu tiek motinai, tiek naujagimiui. Tėvai pradeda suvokti naująjį žmogų kaip savarankišką asmenybę, žinančią kažką apie gyvenimą, o naujagimiui svarbu, nes jis sušyla, apsėjamas motinos mikroflora, atsparia ligoninės patologiniams mikroorganizmams, pailsi. Pats, susirasdamas krūtį “iš viršaus”, pajunta taisyklingo žindymo požymius, ką vėliau stengiasi atkartoti.

Svarbu, kad motina žinotų, kaip glausti kūdikį prie krūties, kad nebūtų traumuoti speneliai. Būtinai reikėtų prašyti, kad pirmuosius kūdikio žindymus stebėtų akušerė ar slaugytoja, kurios nurodytų teisingo žindymo požymius ir pataisytų netikslumus. Kartu su pirmuoju kūdikio prigludimu prie krūties, jis gauna krekenas, kuriose yra saugančios ir brandinančios jo organizmą medžiagas. Motina dėl hormonų, išsiskiriančių žindimo metu, poveikio apsaugoma nuo ankstyvo pogimdyminio kraujavimo ir pradedamas pieno gamybos procesas, atitinkantis kūdikio poreikius.

MOTINOS PIENO PRIVALUMAI

Žindymo privalumus pirmiausia nulemia nepakartojama motinos pieno sudėtis. Jame yra:

  1. Apsauginiai faktoriai – imunoglobulinai, baltieji kraujo kūneliai, oligosacharidai, lipidai, laktoferinas, lizosomos ir dar daug kitų faktorių;
  2. Brandinantys faktoriai – augimo faktoriai, imunomoduliatoriai, nukleotidai;
  3. Kompensuojantys faktoriai – virškinimo fermentai, hormonai.
  4. Mitybiniai faktoriai: riebalai, baltymai, angliavandeniai, vitaminai, mineralai.

Visi šie pieno komponentai laiduoja nepriekaištingą žmogaus vystymąsi.

Biopsichologinis faktorius – žindimo metu stimuliuojami motinos hormonai oksitocinas ir prolaktinas, kurie formuoja biologinį motinystės pagrindą: kantrumą, toleranciją, pasitenkinimą savo kūdikiu, meilę, švelnumą. Taip pat šių hormonų dėka motinos apsaugomos ir nuo daugelio ligų vėlesniame amžiuje.

Mišiniuose yra tik mitybiniai faktoriai, dauguma skirtingos kilmės, skirtingu kiekiu. Gali būti pridėta nukleotidų (brandinančio faktoriaus).

Kūdikis gali sėkmingai vystytis ir dirbtinai maitinant kūdikį, tačiau tam reikia dar daugiau žinių ir sąmoningų motinos pastangų. Kūdikiui labai svarbu ilgas ir artimas kontaktas su motina (kūnas prie kūno), akių ryšys ir neišblaškytas motinos dėmesys. Taip ugdomas saugus kūdikio prieraišumas prie žmonių.

Pirmas 2-5 dienas po gimdymo motinos krūtyse gaminsis priešpienis, kuriame mažai mitybinių, bet ypač gausu apsauginių, augimo faktorių ir vitaminų. Nuo 2-5 dienos iki 10 dienos gaminsis pereinamasis pienas, turtingas riebiosiomis rūgštimis, ypač svarbiomis nervų sistemos vystymuisi. Brandus pienas atsiranda nuo 10 paros ir tokios sudėties išlieka visą žindymo laikotarpį. Šiame piene yra visi apsauginiai ir brandinantys faktoriai. Mitybiniai pieno komponentai gerokai praskiesti didesniu vandens kiekiu. Pienas, kuris gaminsis atjunkymo laikotarpiu, t.y. antraisiais-trečiaisiais gyvenimo metais vėl panašus į priešpienį. Jame dominuoja apsauginiai imuniniai faktoriai. Atjunkymo laikotarpis prasideda nuo papildomo maisto davimo dienos ir trunka iki kūdikis atsisako krūties pats. Vaikelis turėtų būti krūties atsisakymo iniciatorius.

Pieno sudėtį įtakoja:

Naujagimio nėštumo savaitės, kūdikio amžius (prieš laiką pagimdžiusių motinų piene daugiau baltymų)

maitinimo pradžia ir pabaiga (maitinimo pradžioje pienas skystas, skirtas atsigėrimui, pabaigoje riebus, skirtas pasotinimui)

intervalai tarp maitinimų, paros ritmas, diena ir naktis;

motinos menstruacinis ciklas ar nėštumas;

tarpai tarp nėštumų;

motinos mityba prieš nėštumą, nėštumo metu ir žindymo laikotarpiu.

Žindymas saugo motinos sveikatą – padeda gimdai grįžti į pirmykštį dydį, mažina kraujavimo tikimybę ir saugo nuo anemijos, mažina kiaušidžių ir krūtų vėžio galimybę, padeda optimaliai reguliuoti tarpus tarp nėštumų, mažina senatvėje osteoporozės ir šlaunikaulio kaklelio lūžių tikimybę. Diabetu sergančiom žindymo laikotarpiu sumažėja insulino poreikis, sumažėja ar išnyksta migreniniai galvos skausmai.

Kaip suprasti kūdikio poreikius

Pieno pareikalavimas priklauso nuo kūdikio apetito, kuris yra toks pats kaip suaugusių. Rytą dažniausiai valgo mažiau, o vakare – daugiau. Be to ir motinos pieno riebumas paros bėgyje kinta. Ryte riebesnis ir sotesnis, o vakare liesesnis.

Norint suprasti kūdikio poreikius, pastebėti apetito svyravimus, reikia:

  • maitinti pagal poreikį; Šis poreikis arba maitinimo dažnis individualus kiekvienam kūdikiui. Vieni žinda kas 1 – 2 valandas, kai kiti kas 3 – 4 valandas.
  • leisti žysti iki paleis krūtį pats.

Maitinimo trukmė priklauso nuo:

  • kūdikio – kaip stipriai ir ritmiškai žinda;
  • motinos biologinių ypatumų – kaip stipriai ir intensyviai bėga pienas;

Kai kurioms mamoms pienas pradeda skirtis fontanu ir aktyvus kūdikis pasisotins per 2- 5 minutes. Jei pienas motinai skirsis lėtai, lašais, tai vaikeliui teks ilgiau darbuotis prie krūties iki pasisotins. Labai svarbu suprasti, jog abi normalios motinos, turinčios pakankamai pieno. Tačiau jei kūdikis iš vienos krūties žinda ilgiau nei 30 minučių, reikia žiūrėti ar teisinga žindymo pozicija, technika, nes tai prailgina maitinimą ir gali būti sužeisti speneliai. Pakoregavus poziciją ir įsitikinus, kad žindymas vyksta teisingai, maitinimo trukmė neribojama.

Labai svarbu, kad naujagimis gerai paimtų krūtį ir galėtų pakankamai ištraukti riebaus pienuko iš krūties giluminių alveolių, netraumuodamas spenelio. Pirmomis dienomis po gimdymo dažnai tenka (dėl tarpvietės plyšimų ar kirpimo) žindyti gulint. Svarbu, kad pečių juosta būtų atpalaiduota, ranka atmesta taip, kad naujagimiui netektų nepatogiai gulėti ant rankos, perkreipta galvute.

Todėl reikia patogiai atsigulti, po pečiais ir galva padėti keletą pagalvių. Jei motina pasirenka žindyti sėdint, taip pat svarbu patogiai įsitaisyti lovoje ar krėsle. Atremti pečius, nes dėl įtemptos pečių juostos sutrinka pieno nutekėjimas. Pasidėti atramą po alkūne (gal pagalvę), kad nenutirptų ranka prilaikant žinduklį. Tai „klasikinė” ir „kamuolio” pozos. Laikant kūdikį kaip kamuolį, galima tuo pat metu žindyti dvynukus.

Dr. Eglė MARKŪNIENĖ

Kaip vertintumėte šį straipsnį?

Vidutinis įvertinimas 5 / 5. Balsų skaičius: 1

Įvertinimų dar nėra. Būkite pirmas!

Susiję Įrašai

Žindymas
Taip Pat Skaitykite